prekast grc nedir?

Prekast/GRC nedir?

CAM ELYAFI DONATILI PREKAST BETON NEDİR?

GRC alkaliye dayanıklı cam elyafının çimento, özel silis kumu ve betona üstün vasıflar kazandıran kimyasal maddelerin karıştırılarak özel kalıplara püskürtülmesiyle oluşan süper betondur.
Su/çimento oranı 0,32 olan GRC harcı, alkaliye dayanıklı özel cam elyafı ile birleşerek, gerilme, basınç, dönme ve çarpma dirençleri normal betona göre çok yüksek olan mükemmel beton karışımını oluşturur. Karışımın içinde bulunan alkaliye dayanıklı elyaf lifleri donatı görevi yaptığından, malzemenin içine herhangi bir demir ya da çelik donatı konmamaktadır. Tüm bu özelliklerinden dolayı GRC betonlar, 1-1,5 cm et kalınlığında, her türlü formda prekast üretimine imkan tanıyarak, tasarımcılara sonsuz yaratıcılık imkanı sunmakta, hafif olması sebebiyle hızlı üretim, montaj ve nakliye tasarrufu sağlamaktadır.

CAM ELYAFI DONATILI BETONUN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

28 günlük priz sonunda Cam Elyaf Donatılı Beton kabuk aşağıdaki değerleri taşır:
Basma Mukavemeti
: 50 – 80 Mpa
Gerilme Mukavemeti: (UTS)
: 8 – 11 Mpa
Dönme Mukavemeti: (MOR)
: 20 – 30 Mpa
Çarpma Mukavemeti:
: 10 – 25 kj/m²
Elastik Dönme Sınırı: (LOP)
: 7 – 11 Mpa
Yoğunluk:
: 1,9 – 2,1 kg/dm3
Su / Çimento Oranı:
: 0,32 – 0,36
Yangın Dayanımı:
: A1-A2
Isı İletkenliği:
: 0,5 – 1 W/mk
Su Emme:
: 3 – 10 %
Su Buhar Difüzyonu:
: 50 – 200
SU GEÇİRGENLİĞİ
GRC betonlar, üretim teknolojisi gereği, % 0,32 – 0,36 oranında su/çimento oranına sahiptir. Bu özellik betonun porozitesinin çok düşük olmasını sağlayarak su geçirgenliğinin düşmesine olanak sağlar. GRC bu özelliği sayesinde diğer birçok konvansiyonel tipte üretilmiş prekastlardan daha üstün bir üründür.
HAFİFLİK

GRC cephe prekast elemanların panel türünde olanları 1–1,2cm kalınlıklarında, dekoratif elemanlar ise 1,4 – 1,5 cm kalınlıklarda üretilmektedir, dolayısıyla GRC prekast elemanlar konvansiyonel prekastlara göre çok daha hafif olmaktadır. Genel olarak 1,2 cm kalınlığındaki 1 m² GRC yaklaşık olarak 22 kg ağırlığındadır. GRC prekast elemanlar binaya uygulandığında, bina üzerine gereksiz yere aşırı yükler yüklenmemiş olur. Aynı zamanda nakliye ve montaj açısından da kolaylık sağlanmış olur.
ÜRETİM BOYUTLARI

GRC cephe panelleri 4 x 6 mt ebatlarına kadar üretilebilmektedir. Dekoratif cephe profillerinde ise maksimum üretim uzunluğu 3,5 mt’dir. Üretim boyutlar genel olarak proje bazında değerlendirilmektedir.

DONMA VE ÇÖZÜLME DAYANIMI

Donma – çözülme döngüsünün yoğun yaşandığı soğuk iklimlerde bile GRC prekast elemanlar başarıyla uygulanmaktadır. Donma çözünme döngüsünün yıllık ortalama 65 olduğu Kanada’nın Toronto kentinde, 30 sene önce uygulanmış olan GRC cephe panelleri günümüzde hala orijinal durumunu korumaktadır.
YANGIN DAYANIMI
GRC prekast elemanlar, yanıcı olmadığı gibi yüksek sıcaklıklarda bile beton yapısı bozulmadan kalabilmektedir. DIN 4102 normuna göre, GRC prekast elemanlar A-1 sınıfı malzemelerdir.

ULTRAVİOLE IŞINLARA DAYANIMI

Beyaz çimentonun doğal renginde üretilen GRC prekast elemanlarda UV ışınlarına maruz kalma sonucunda herhangi bir bozulma oluşmamaktadır. Renklendirilmiş beton elemanlarda ise, çok koyu renkler kullanılmadığı sürece, uzun yıllar renk kaybı oluşmamaktadır.
KİMYASALLARA KARŞI DİRENÇ

GRC prekast elemanların hava koşullarından dolayı oluşabilecek asitlere karşı dayanımı, konvansiyonel betonlara göre çok daha yüksektir.
Prekast ya da uluslararası literatürde bilinen adıyla GRC (Glassfiber reinforced concrete) cam elyafı takviyeli özel üretim bir yapı/bitirme/dekorasyon malzemesidir.

GRC üretimi özel kum ve beyaz çimento karışımı özel granülometrideki harmanın alkaliye dayanıklı ithal cam elyafı ve polimerler katkılı olarak özel kalıplara püskürtülmesi suretiyle yapılır. GRC dayanıklılık ve mukavemet açısından son derece uzun bir ömre sahiptir. Cephede kullanılması durumunda yüksek kompasite ve minimum poroziteli olduğundan su geçirmez. Çelik donatı yerine cam elyafı kullanıldığından kesitler incelmekte, binaya minimum yük binmektedir. Malzemenin hafifliği aynı zamanda montaj kolaylığını da beraberinde getirmektedir.

Doğal rengiyle üretilen elemanlar, montaj-kullanım öncesi ya da sonrasında dilenen renge boyanabilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s